Lesníci AP Lesnická při své práci využívají přírodě blízké hospodářské postupy. Jde především o práci se světlem, kdy pomocí clonných sečí či jednotlivého výběru stromů k těžbě iniciují nástup přirozené obnovy a následně moderují její vývoj pod mateřským porostem. Efekt tohoto hospodaření spočívá jak v oblasti ekonomiky, kdy dochází ke snižování nákladů na pěstební činnost a současně nedochází k odstranění stromů u nichž je další předpoklad zvýšení jejich hodnoty. Také v oblasti ochrany lesa se projevují pozitivní dopady, když u nové generace lesa, jejíž vznik je formován přírodním výběrem, můžeme do budoucna očekávat, že bude lépe odolávat nepříznivým vlivům (projevům klimatické změny).

Na polesí Rožmitál jsou tyto postupy aplikovány a rozvíjeny již od přelomu milénia a jsou již v lesních porostech dobře patrné.

Podobně jako v loňském roce (odkazy zde, zde) i letos projevili zájem shlédnout výsledky našeho přístupu k lesu a hospodaření lesníci z různých organizací.

Díky tomu jsme měli při terénních exkurzích možnost prezentovat naši práci kolegům z:

Lesní ochranné služby České republiky, Polska a Slovenska

Pro Silva Bohemica

České lesnické společnosti

Lesů augustiniánského opatství

Správy lesů Metropolitní kapituly u svatého Václava v Olomouci.

Rovněž jsme byli pozváni prezentovat náš přístup na konferenci „Přírodě blízká opatření v krajině“ pořádané Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy z.s.

Ing. Josef Hrdina, vedoucí polesí Rožmitál, AP lesnická s.r.o.

Foto: Ladislav Řezník, Milan Mochán