V úterý 10. září se polesí Vysočina stalo místem setkání lesníků z různých koutů republiky. Pozvánka na pracovní setkání s názvem „Obnova kalamitních holin a výchova mladých porostů – Od kalamity k cílené přestavbě porostů“ byla rozeslána všem členům Komory církevních lesů SVOL a 10 členů tohoto pozvání využilo. Společně s lesníky AP lesnická a redaktorkou časopisu Lesnická práce tak strávili příjemný den v arcibiskupských lesích na polesí Vysočina plný diskuze a cenných poznatků, které si účastníci mohli mezi sebou nasdílet.

Za období kůrovcové kalamity v letech 2018 až 2024 vzniklo na polesí Vysočina asi 950 ha kalamitních holin. Předpokládané náklady na umělé zalesnění byly vyčísleny na cca 200 milionů korun. Tento finanční obnos se díky aktivnímu přístupu ke správě majetku, správnému plánování a implementaci kroků jako je příprava půdy, ponechání výstavků, redukce stavů zvěře a čekání na přirozenou obnovu, podařilo snížit asi na pětinu. Toto lze označit za velmi výraznou úsporu, která vyvolala v účastnících semináře kladné ohlasy a zvýšila zájem o danou problematiku.

Konkrétní příklady lesnických postupů byly prezentovány i v terénu. Na šesti stanovištích mohli účastníci uvidět například schematickou prořezávku, výchovu porostů do 40 a nad 40 let, prořezávku ve smrku, přirozenou obnovu po mechanickém shrnování klestu a přípravě půdy, výchovu břízy, průběh dvoufázové obnovy porostů na kalamitních plochách nebo rozpracování porostů pro nástup přirozené obnovy. Bylo zajímavé sledovat, že v přirozené obnově se běžně nachází 8 až 10 druhů dřevin. A i když smrk není uměle obnovován, odhaduje se, že by mohl tvořit až 50 % budoucích lesních porostů.

Setkání na Vysočině poskytlo nejen cenné informace a praktické ukázky lesnických postupů, ale také podnítilo diskuzi o udržitelných metodách obnovy lesů. Účastníci odcházeli s novými poznatky a inspirací pro další práci.

Ing. Jan Ferkl, vedoucí výroby AP lesnická s.r.o., Ing. Radana Vaňková, technik polesí Vysočina

Foto: Ing. Milan Mochán